A pampafű (Cortaderia selloana) őshazája Dél-Amerika, elsősorban Brazíliában, Chilében, Argentínában honos ez a különleges megjelenésű, nagyra cseperedő szoliter növény. 1827-ben, Josef August Schultes és fia Julius Hermann Schultes írták le és nevezték meg. Ezt a füvet Friedrich Sellow, német botanikusról nevezték el, aki sokat tevékenykedett Dél-Amerikában, főleg Brazíliában.
Ennek a 3 méter magasra is megnövő fűnek, sűrű kalászai vannak. A levelei hosszúak és karcsúak, általában 1-2 méter hosszúak és 1 centiméter szélesek; a szélük nagyon éles. A levelek színe kékeszöld, de ezüstös-szürke is lehet. A kalászvirágzata 20-40 centiméter magas, fehér vagy piszkos sárga, esetleg rózsaszín színű.
Kép forrása: egzotikusdisznovenyek.hu
A pampafű örökzöld növény, a szárai végén elhelyezkedő bugák pedig a teljes magasság egyharmadát teszik ki.
Kép forrása: tajkertesz.com
Mivel a Pampafű elég nagyra megnőhet, tekintélyes megjelenéssel bír kertünkben ezért telepítésekor mindenképp fontos átgondolni, hogy van-e a kertben elég hely számára. Kisebb, szűk területen ugyanis korántsem mutat olyan jól, ráadásul igen terebélyessé is válhat.
A pampafüvet nagyobb méretű kertekbe ajánlatos ültetni, ahol a méretei igazán érvényesülhetnek. A pampafű akár az utcafrontot dísze is lehet, virágzata miatt feltűnő, dekoratív, télálló díszfűről van szó. Méretei miatt sok esetben szoliter csoportot telepítenek a kertekbe, így pár év alatt öles gömbbé tudja magát kinőni.
A saját Pampafű csemetéim, melyeket 2019 tavaszán vásároltam 2.500 Ft / db áron
A pampafű talajigénye egyszerű, a laza, esetleg homokkal dúsított, tápanyagban gazdagabb közeget kedveli. Fényigénye magas, mindenképp a kert vagy utcafront naposabb részérre kell ültetni.
Magas vízigényű, a rendszeres és bőséges vízellátásról ne feledkezzünk el! A pampafű metszése a tavasszal esedékes, az új lombozat megjelenésekor a régebbi szárakat bátran vágjuk vissza, így biztosítva a megfelelő növekedést az új hajtásoknak.
Gyökérzete érzékeny a pangó vízre, fagyra, könnyen elfagyhat vagy kirohadhat ha nem készítjük fel megfelelően a télre. Hosszú leveleit még ősz végén kössük össze, hogy a víz minél kevésbé juthasson a pampafű tövéhez.
A saját Pampafű növényeim első telük előtt, összekötözve
Fonással is lehet védeni a csapadéktól, viszont jó kézügyesség és türelem kell hozzá
Kép forrása: Pinterest
Érdemes még a pampafű tövét be takarni száraz falevéllel, vagy pedig fenyőkéreggel!
Tél előtt semmiképp ne metszük vissza a növényt! Érdemes megvárni vele a fagyos hónapok végét, március végén, április elején már nyugodtan megmetszhetjük a növényt.
Alaposan vágjuk vissza, a földtől kb. 15-30 centiméteres magasságban, arra ügyelve, hogy egyenesen vágjuk a szálakat.
Kép forrása: megyeriszabolcskerteszete.hu
Nem kell sok figyelmet fordítanunk a pampafű növényvédelmére, ugyanis semmilyen betegség, illetve kártevő nem fenyegeti!
Borítókép forrása: karkusfaiskola.hu